Sopron.info.hu

Bazsalikom-pesto

  2007 márc 07 / #gasztro

Bazsalikom-pestoTehát a pestó az a híres neves! Genovainak  hívják ezt a fajtát, ami bazsalikommal készül, lehet azért mert ott találták ki, vagy mi! Mindenképpen szükségünk van hozzá friss bazsalikomlevélre, petrezselyemlevélre, ha be tudunk szerezni, akkor ruccola levélkékre, fenyőmagra ( de mivel azt aranyárban mérik, helyettesíthetjük mandulával), pár gerezd fokhagymára, jó minőségű parmezánra, sóra, borsra.

A fenyőmagot vagy a mandulát finoman pirítsuk meg egy serpenyőbe.

A pesto elkészítése: ismét csak vedd elő a jó öreg turmixgépet. Dobáld bele a bazsalikomot, petrezselymet, ruccolát, fokhagymát, fenyőmagot és parmezán sajtot, plusz adj hozzá 1-2 teáskanál olívaolajat.

Bazsalikom-pestoAkkor jó a pesto, amikor krémszerű a turmixolást követően. A pesto számos olasz étel fő alkotórésze. Öntsük a szószt egy tiszta üvegcsébe, csöpögtessünk rá pár csepp olajat, csak annyit, hogy a tetején egy fedőréteget képezzen, majd zárjuk le az edényt és mehet a hűtőbe.

Tartósítószer nélkül néhány napig áll el. Használhatjuk tésztaszószként, kenyérre is kenhető, de sajtokhoz vagy salátákhoz is kiváló.

Felhasználás ötletek:

– a klasszikus: tésztára, Halfilére kenni sütés előtt
– vajas tésztát megkenni vele és abba csirkemellet, vagy más húst burkolni
– vajas tésztát megkenni vele, csigába tekerni és megsütni különleges vendégvárónak
– krémlevesek tetejére; szendvicsre kenni (pl. mozarella paradicsom alá, vagy sonka alá)
– grillezett zöldségekkel összekeverni meleg salátának
– gombafejet megtölteni vele
– sonkára kenni és úgy göngyölni pl. spárgát, vagy más zöldséget;
– tejszínes öntetbe keverni tésztához, vagy csirkéhez; carpaccio-ra önteni
– olívaolajos salátadresszingbe keverni; majonézes öntetbe keverni salátához, vagy mártogatónak
– főtt krumplival összekeverni (különleges meleg krumplisaláta)

Bazsalikomos pesto
• 50 g bazsalikomlevél (3-4 köteg)
• 1 gerezd fokhagyma
• 25 g kemény Parmezan sajt reszelve
• 25 g petrezselyemlevél
• 25 g ruccolalevél
• 2 evőkanál fenyőmag *, vagy mandula
• só
• 75 ml olívaolaj

* A fenyőmag (pinoli) az olasz konyha kedvelt csemegéje. Az értékes magok kinyerése nem egyszerű feladat, kézzel kell azokat kipiszkálni a különböző fenyőfélék (európai mandulafenyő – Pinus pinea és a havasi cirbolyafenyő – P. cembra) nagyméretű tobozaiból. A cirbolyafenyővel kicsit nehezebb az olaszok dolga, mivel toboza nem nyílik fel, ezért a finom “píniadió” érés után is a tobozban marad. Ahhoz, hogy kinyerjük a magokat, mérsékelten meleg kemencébe kell helyezni a tobozokat, hogy kipattogjanak a magok. A kis fenyőmagok különlegessége a dióra emlékeztető illat és a mandulához hasonló zamat. Néhány fajtájának jellegzetes gyantás íze van, amely kifejezetten elrémít egyes fogyasztókat, de pörköléssel ez a kellemetlenség is közömbösíthető. Dióhoz hasonlóan a fenyőmagot is használhatjuk köretek készítéséhez, édes vagy sós ételekhez, húsok, zöldségek, saláták, rizses harapnivalók, szószok, desszertek, torták vagy sütik ízesítéséhez. A fenyőmag az olasz konyha hírességének, a pesto szószának az alapanyaga, amely egyszerűen elkészíthető.

Torkos Zerge