Sopron.info.hu

Kamarakoncertek hétvégéje Eszterházán

  2008 júl 24 / #kultúra

Kamarakoncertek hétvégéje EszterházánMég félidejénél sem tart a Kastélykoncertek Eszterháza 2008 rendezvénysorozat, s máris rengeteg nagysikerű koncertet élvezhetett a közönség Magyarország egyik legszebb műemlékében. A legutóbbi két hétvégén a Budapesti Vonósok 14. Haydn Fesztiválja zajlott a palota Zene- és Dísztermében, az elkövetkezendő hétvégén pedig két újabb nagyszerű zenekar mutatkozik be.

Ismét Kastély-koncertek Eszterházán. Egy újabb „minifesztivál” előtt két nagyszerű zenekar mutatkozik be a július 25-26-ai hétvégén. Pénteken az Esterházy kastély Zenetermében az Esterházy Trió ad kamarakoncertet.

A 3 tagú együttes 2006 óta dolgozik együtt. Az alapító, Sebestyén Ernő hegedűművész, aki 1963-1970-ig volt a Magyar Állami Operaház koncertmestere, majd 1970-től a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarában töltötte be ugyanezt a pozíciót.

Egyik budapesti fellépése alkalmával Fischer Annie biztatására előjátszott Lorin Maazelnek, aki a berlini Deutsche Operhez irányította, s a próbajáték után ő nyerte el a koncertmesteri állást. 35 évig élt és dolgozott külföldön.

Hazatérve a névadó Esterházy család engedélyével hozta létre együttesét, melyben Mérei Tamás cselló- és Fülöp-szigeteki származású Aima Maria Labra- Makk zongoraművésszel muzsikál.

Tavalyi, egyik legelső hangversenyükről így írt a kritikus: „Nem mindennapi élményben volt része szombaton az Esterházy Trió koncertjére ellátogató közönségnek, mert a hangverseny olyan plusz- energiát, gondolatokat, érzelmeket nyújtott, amelyből a valóságba visszakerülve még hosszú ideig lehet meríteni. Mi kellett ahhoz, hogy ez létrejöjjön? Nyilvánvalóan mindhárom muzsikus, akik a hangszeres tudás oly magas fokán állnak, ahol a hangszer egy pillanatra sem jelent kötöttséget, kizárólag a zenei kifejezés eszköze. A tudás zenei alázattal párosult, ami a mai – sajnos még a klasszikus zenei életben is uralkodó – sztárgyár világunkban ritka kuriózumnak számít.”

Nos, vélhetően a Kastélykoncertek Eszterháza 2008. július 25-ei hangversenyén sem lesz ez másként – pláne, hiszen az együttes „hazatér”, s névadójuk palotájában zenél. Műsorukon Haydn C-dúr triója, Liszt 9. Magyar rapszódiája (Pesti Karnevál) és Brahms C-dúr triója szerepel.

Másnap, 26-án a Tokyo-Budapest Ensemble koncertezik. Az együttest Berkes Kálmán klarinétművész, karmester hívta életre, rajta kívül a zenekarnak csak japán tagjai vannak: Nagayama Wataru (oboa) , Ito Yumi (klarinét), Nemoto Ayumi (fagott), Fujita Marie (kürt) és Akuzawa Masayuki (zongora).

Berkes Kálmán, mint köztudott, több zenekart alapított már (Opera Fúvósötös, Budapesti Fúvósegyüttes). Diplomáját a Liszt Ferenc Zeneakadémián szerezte 1972-ben. Pályakezdő éveiben több előkelő versenydíjat nyert (Genf, Belgrád, München), vezető magyar nagyzenekarokban (Magyar Állami Operaház Zenekara, Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara, Budapesti Fesztiválzenekar) töltött be szólamvezetői státust, szólistaként és kamarazenészként itthon és a nagyvilágban nagy reputációra tett szert. Rendszeresen vezényel, kurzusokat tart, versenyek zsűritagja szerte a világban, egy évtizede a tokiói Musashino Akadémia vendégprofesszora, s a Budapest-Tokyo tengely mentén szerveződött ensemble művészeti vezetője.

A Kastélykoncertek Eszterháza 2008 koncertsorozaton többször is fellépnek. Műsorukon most Haydn A-dúr Divertimento-átirata, Mozart B-dúr Divertimentója, Beethoven: Esz-dúr zongoraötöse, Schumann Phantasiestücke című műve, valamint Hidas Frigyes 2. Fúvósötöse szerepel. A Tokyo-Budapest Ensemble legközelebb augusztus 9-én lép fel az Esterházy-kastélyban

Július utolsó hétvégének kamarakoncertjei után egyébként megint egy „minifesztivál” következik. Az Orfeo Zenekar Joseph Haydn összes Eszterházán írott szimfóniáját hosszú évek óta játssza sorozatban egymás után. Augusztus első hétvégéjén korhű hangszereiken újabb hatot szólaltatnak meg.

Részletes program és jegyvásárlás:
http://www.klassz.org/02a-eszterhaza.html