Sopron.info.hu

Utcafórum lett Hadházy Ákosék soproni látogatásából

  2018 nov 15 / #hírek

Igazán érdekesre sikerült Hadházy Ákos ( Független ), Hohn Krisztina ( Új Kezdet ) és Kocsis-Cake Olivio ( Párbeszéd ) országgyűlési képviselők csütörtöki soproni lakossági fóruma, amely eredetileg a Hotel Szieszta különtermében lett volna megtartva, ám elmondásuk szerint a szálloda vezetősége – a rendezvény előtt egy nappal  – lemondta az előzetes foglalásukat, az indoklás szerint annak politikai tartalma miatt. Hozzátették, hogy bár kaptak felajánlást másik helyszínre – térítésmentesen a helyi szocialista párttól amit meg is köszöntek – de már nem lett volna  célszerű másik helyszínt keresni és “megzavarni” az embereket,  így úgy döntöttek, hogy az eredeti helyszín előtti területen “flashmob” jelleggel tartják meg a rendezvényt. A rendezvényen több helyi “ellenzéki” politikus is részt vett, többek közt Jakál Adrienn is, aki a közelmúltban lett Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatában képviselő.

fotó: cyberpress.hu

A kora esti időpont és a hideg idő ellenére a közel 50-60 fős érdeklődő előtt Hadházy Ákos először is megköszönte a soproni pártoknak és az aktivistáknak azt a munkát, amit végeznek az Európai Ügyészséghez való csatlakozásért való küzdelem aláírásgyűjtésében és aminek száma mára országosan már meghaladta a negyedmilliós szignót. Ez óriási eredmény – tette hozzá – hiszen közel másfél hónapja kezdték el ezt a támogatói aláírás gyűjtést, amihez a soproniak is szép számmal hozzájárultak már, így nekik is jár a külön köszönet a bizalomért.

A független politikus hangsúlyozta, hogy a kormány döntése értelmében Magyarország nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez, ami többek közt az uniós források felhasználása kapcsán felmerülő törvénysértések, visszaélések feltárását is végezné, és egyben bűnüldöző szervként is tevékenykedik. A politikus érvei szerint, ha Magyarországon nincsenek ilyen ügyek, akkor nincs is mitől félni,  ezért is érthetetlen az, hogy a kormányzat határozottan elzárkózik a szervezethez való csatlakozástól.

fotó: cyberpress.hu

Hadházy Ákos kiemelte, hogy az Európai Ügyészséghez való csatlakozás kikényszerítése sorsdöntő és kulcsfontosságú Magyarország számára, hiszen ha ezt sikerülne elérni, úgy a magyar hatóságok elől a most rejtve, vagy érdemben kivizsgálatlanul maradt korrupciógyanús esetek is felszínre kerülhetnek. Emlékeztetett az általa a Korrupció című sorozatában feltárt ügyekre, amelyekben elmondása szerint nem csak Elios-ügy van, hanem Öveges-ügy és Farkas Flórián ügy is többek közt.

Az aláírásgyűjtésük célja, hogy az elérje az egymilliós mennyiséget, amely már egy olyan nyomásgyakorlás, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni kormányzati szinten sem, így polgári nyomásra kikényszeríthető a csatlakozás, ami egyben megmutatja azt is,  hogy a magyarok tudnak egy irányba mozdulni és nemet mondani a korrupcióra.

fotó: cyberpress.hu

Hohn Krisztina ( Új Kezdet ) és Kocsis-Cake Olivio ( Párbeszéd ) országgyűlési képviselők többek közt azt is kiemelték, hogy nem kell félni attól, hogy ha valaki aláírja ezeket az íveket akkor az a személy  valamiféle “fekete listára” kerül, hiszen egyrészt ez nem pártszimpátia melletti szignózás, hanem egyszerűen egy olyan európai demokratikus joga mindenkinek, amivel élhet ha egyetért azzal az elhatározással, ami jelen esetben a korrupció és visszaélések elutasítása. Hozzátették, hogy a Fidesz-KDNP-n kívül a parlamenti ellenzék összes pártja, a parlamenten kívüliek közül a Momentum Mozgalom, valamint a volt Együtt aktivistái támogatják az akciót országszerte, továbbá több helyi civil szervezet is részt vesz a gyűjtésben.

Kiemelték, hogy az aláírók adatai titkosak, azok nem fognak a Fideszhez kerülni, ezért mindenki félelem nélkül aláírhatja. Amikor összegyűlt a kellő számú aláírás, akkor azt bemutatják a nyilvánosságnak, a hazai és nemzetközi sajtónak, közjegyzőnek, EU diplomatáknak és az érdeklődő képviselőknek. Bármelyikük korlátlanul belenézhet, azonban fotót, filmfelvételt, csak a személyes adatok kitakarása mellett készíthet.

Elhangzott az is, hogy hivatalosan 2020-ban áll fel az ügyészi szervezet, amely azonban a most csatlakozó országokban már a csatlakozás bejelentésének pillanatától elkövetett ügyekben nyomozhat majd, amelyhez egyébként huszonkettő tagország már csatlakozott, már csak  Magyarország és Lengyelország az melyek ezt elutasítják.

Az “utcafórumon” a politikusi tájékoztatók után lehetősége nyílt a résztvevőknek kérdéseket feltenni és nem csak az Európai Ügyészség témakörében, hanem bármely őket foglalkoztató kérdésben, melyekkel éltek is a soproni polgárok, így első kézből informálódhattak  három országgyűlési képviselőtől egy helyen.