Bárhogy alakul az este, történelmet írt a Sopron Basket

2018 ápr 22 / #hírek

Eddig magyar csapat még nem járt az Euroliga döntőjében – különösen hazai pályán!

Már az is csodaszámba ment, hogy a Sopron Basket női kosárcsapata képes volt három mérkőzésen legyűrni a török sztárcsapatot, a Fenerbahcét, és ezzel bejutni Európa elit döntőjébe, az Euroliga Final Four-ba. Hab a tortán, hogy a négy résztvevő (Dynamo Kurszk – orosz, UMMC Ekaterinburg – orosz, Yakin Dogu Universitesi – török, Sopron Basket) közül a nemzetközi szövetség (FIBA) a magyar helyszínt választotta a négyesdöntő megrendezésére.

A héten rengeteg előkészület után péntek délután feldobták a labdát az első elődöntőben, ahol a két orosz gigász mérkőzhetett meg. A már közel két éve Euroliga-veretlenséget őrző Kurszk azonban nem járt sikerrel, a UMMC Ekaterinburg csapata legyűrte őket, 84-77-re. Mi azonban főleg az esti mérkőzést vártuk, ahol az Euroligában újonc, ám rettentő erős kerettel rendelkező Yakin Dogu nézett farkasszemet a hazaiakkal.

2-7-es török kezdés után azonban egyszerűen állva hagyta a Sopron a Yakin-t, bár az első negyedben még túl nagy előny nem alakult ki: 19-12. A törökök azonban nem tudták megfogni a Sopront, a félidőre így 40-30-as állásnál vonultak a csapatok. Az igazi őrület ez után jött: hosszas kosárcsend után a zöld-sárgák elkezdték felőrölni a vendégeket, 51-32-nél már úgy tűnt, nem lesz visszaút. De lett. Több játékvezetői ítélet borzolta az idegeket ekkor, a törökök pedig ki is használták az elbizonytalanodó Sopron hibáit. 56-46 után jött az utolsó 10 perc, ahol tényleg megérkeztek a Yakin sztárjai, sőt, a vezetést is átvették. A végén azonban még épp megfogta a Sopron a meccset, hogy aztán a lefújás előtt 1,2 másodperccel a csapat egyik ikonja, Jelena Milovanovic beröptessen egy hárompontost, amivel már szinte biztossá vált a soproni győzelem! Noha időkérés után saját térfeléről támadhatott a Yakin – erre még fel kellett készülni. És a Sopron fel is készült: akkorát védekeztek a lányok, hogy nem tudták beadni a pálya széléről a labdát a törökök! Így újabb időkérés után már a soproni térfélen kellett valahogy játékba juttatni a labdát. Ez sikerült is, Turner senkitől sem zavartatva kapta meg, így már simán lepörgött a hátralévő idő, és 68-65-ös extra diadallal Euroliga-döntőbe jutott a Sopron Basket!

sopr_eldonto

A hazai közvélemény már egyet ért abban, hogy a döntőben bármi is történjék, az ezüstéremmel soha nem látott magyar sikert könyvelhetünk el. A 20 órakor kezdődő Ekaterinburg – Sopron mérkőzés azonban nem annyira egyértelmű: az előszezonban idegenben tudta megverni a Sopron az oroszokat, igaz, akkor még a kulcsjátékosai nélkül állt ki  az Jeka – noha a Sopronban sem volt még ott például Turner Yvonne.

Az esti ünneplés már szinte garantált – végeredménytől függetlenül. Aki még szeretne jegyet váltani, minimális darabszámban az Eventim oldalán meg is vásárolhatja. Aki pedig nem tud a helyszínen szurkolni, az M4 csatornáján élőben is nézheti a találkozót – vagy a város több pontján kivetítőn is nézheti, közösségben.