Képletesen mondva, egyre nagyobb hullámok sodrodnak a magyar part felé a Fertő tó strandrészének felújítása kapcsán, ami nem mellesleg a kormány által kiemelt turisztikai fejlesztésnek lett minősítve. Az “állóvizet” persze nem csak – a közelgő önkormányzati választások miatti propaganda akciónak titulált – ellenzéki politikusok kavarják fel, hanem a Fertő táj természeti szépségeinek megőrzése mellett kiálló civil aktivisták figyelemfelkeltő bejegyzései és kapcsolódó utcai aláírásgyűjtései is. Politikai viharkeltés? Természetmegőrzési civil aktivitás? Patrióta közösségi kiállás a helyi természeti örökségek megóvásáért? Bármi lehetséges …
Látványterv a Fertő tó magyar szakaszának megújításáról / cyberpres.hu archívum
Persze a másik oldal – a bemutatott és kivitelezésre váró fejlesztést támogatók köre – is igyekszik a “saját csatornáin” a véleménynyilvánításra, hiszen lassan már nincs olyan hét, hogy a professzionális, önkormányzati finanszírozásból – közpénzből – működő Sopron Televízió ne készítene valamilyen beszélgetős műsort a fejlesztést teljes mértékben támogató szakemberrel vagy éppen politikussal annak érdekében, hogy meggyőzzék a közvéleményt abban, hogy valós pánikra semmi ok, hiszen minden a polgárság érdekeit és kikapcsolódását fogja szolgálni és ez csuda jó lesz nekik és minden más pusztán ellenzéki provokatív hangulaltkeltés.
Az igazsághoz tartozik persze, hogy ezekben a műsorokban jópofák a közvetlen és spontánnak tűnő beszélgetések, hiszen szépen elvannak készítve, az alákérdezések is példaértékűen sorjáznak, csak éppen csak egy dolog hiányzik belőlük, mégpedig a kényesnek mondható kérdések köre és az azokra adott válaszok, tehát pont azok a témák, amelyek a közvéleményt foglalkoztatják és amelyek ütőkártyákat adnak a fejlesztés egyes részeit ellenző összefogásoknak. Többek között azok a kérdések amelyeknek a lakossági érzékenységi foka nagyon magas besorolású, mint például az, hogy valóban lebontásra kerülnek-e azok a cölöpházak, amelyek a magyar partszakasz mintegy védjegyeivé váltak, vagy az, hogy igaz-e az, hogy közel 150 fa kerül kerül(t) kivágásra a területen és valóban szükséges-e egy hatalmas területen a nád végleges kiirtására. A közel 12 méter magasra tervezett, négy csillagos szálloda építése – ami nem mellesleg egyetlen közzétett látványterven sem látható – és annak majdani tulajdonosi és üzemeltetői köre is foglalkoztatja az embereket illetve az is ide kapcsolódik, hogy valóban szükséges-e egy ezer hajót befogadó kikötő építése. Bizony, ezek azok melyek az embereket érdeklik és nem a bevált propaganda sablon, amely már számtalanszor elhangzott és a nyilvánosság elé lett tárva. No de ne törjünk pálcát a helyi profi médiaszakemberek felett és persze a vendégeik felett sem, hiszen ezek tényleg ingoványos vagy stílszerűen “a nádas lápvidékre” vezető kérdéskörök, amik bizony nem férnek bele abba a komfortzónába amelyek az elvárásoknak megfelelően a biztonságot nyújtják, így ezek kerülve vannak és kénytelenek abból főzni amiből lehet.
Látványterv a Fertő tó magyar szakaszának megújításáról / cyberpres.hu archívum
Abban mindenki egyetért – mind a két oldal – hogy a fejlesztésre szükség van, hiszen valóban egy elhanyagolt és turisztikailag is kiaknázatlan területről beszélünk, ami helyenként bizony amolyan időutazást is felelevenített, hiszen vannak – voltak! – olyan részek, amelyek a kommunista idők hagyatékaként, mintegy mementó hirdette az egykori korszakot és ami bizony elég lehangoló látványt nyújtott.
Retro a Fertő parton / fotó: cyberpress.hu archívum
Maga a strandrész látványa is elég lehangoló volt és ami ha tetszik ha nem, bizony a mai kor igényeinek, követelményeik már a minimumszintjét sem érte el igazán, azon túl persze, hogy volt füves terület napozni és lehetett pancsolni is a bójákkal jelölt részen, de ha őszinték vagyunk igénytelen és ideje múlt volt már, mondhatni balkáni vagyis inkább amolyan retró életképet sugárzott.
Ha csak azt nézzük, hogy a szomszédos Ausztriában a legkisebb tófürdőben is csúszdák, trambulinok várják a vendégeket egy igényesen kialakított területen – amihez párosul a szépen takarított tómeder – akkor bizony azonnal értjük azt, hogy hol is rejtőzik a lemaradásunk, ami azonban most ennek a fejlesztésnek köszönhetően igyekszik felzárkózni a kívánt szinthez. Lehetne sorolni a vízi játszóalkalmatosságok hiányát ( csúszdák, trambulin, vízi-gomba stb. ) amelyek ugyan apróságoknak tűnnek, de szintén egy strand kedveltségének, igényességének a szintjét növeli, ahogy mondjuk az épített medencék is. A tervek szerint a fentiek megújításra, kiépítésre kerülnek, amelyeket tovább fokoz az, hogy igényes játszótér és sportpályák is kialakításra kerülnek a területen, tehát a strand rész maga, valóban a mai kor elvárásainak megfelelően egy igényes környezetet teremtve kerül kialakításra, ahol a talponálló büféket felváltják az igényes kivitelű vendéglátóhelyek épületeinek látványa és kialakításra kerül egy olyan rész is, amely nem csak szezonálisan igyekszik kiszolgálni a kikapcsolódásra vágyók igényeit, hanem egész évben élvezhetővé teszi a Fertő tó hazai szakaszának a nagyközönség számára is látogatható részét.
Ez volt az eddigi standrész a Fertő tó magyar szakaszán. / fotó: cyberpress.hu archívum
A vélt vagy valós problémát nem is az említett fejlesztések jelentik, hanem a látványtervben fellelhető területnövelés miatti természetkarcsúsítás illetve az a természetidegennek ítélt térkő és beton mennyiség köre az, ami a tervek szerint kivitelezésre fog kerülni. Ha azonban a hivatalos és közzétett látványtervekre hagyatkozunk, akkor látható, hogy bizony maximum a parkolók kialakítása miatt lesz jelentős a betonburkolat kivitelezése, amely az eddigi murvás burkolatot igyekszik felváltani, a többi rész pedig – a látványterv alapján – szinte valóban megköveteli a masszív kialakítást és talán nem is olyan jelentős mértékű. Persze ezen lehet vitatkozni pro és kontra, ez igazából ízlés kérdése, éppen ezért így mindenkinek igaza van bármelyik oldalon is áll.
A természetkarcsúsításnak is nevezhető “hátsó terület beépítése” illetve pontosan igénybevétele pedig a gyakorlatban egy olyan részen történik, amely eddig sem szolgált semmilyen funkciót és igazából a területen jelenlévő élővilág sem vette aktívan igénybe, de ettől függetlenül teljesen érthető, hogy a zöldek itt is felhívásokat és vészjeleket kürtölnek a nagyvilágba, bár tegyük hozzá, ez a riadalom szintén megosztja az embereket, így állást foglalni elég nehéz ebben, szóval maradjunk abban, hogy minden fejlesztés jár némi áldozattal.
Látványterv a Fertő tó magyar szakaszának megújításáról / cyberpres.hu archívum
Tovább böngészve a látványterveket nem mehetünk el az ezer(!) hajót befogadó kikötő kivitelezésének kérdésköre mellett sem, ami szintén a félreértések központjában áll. A terveken jól látszik, hogy ez nagy vonalakban a mostani hajókikötő további bővítését jelenti, amely nem is kifejezetten a vitorlások számára lesz kialakítva, hanem egyben csónakkikötőként is funkcionálni fog, ami ha úgy tetszik azt sejteti, hogy a jelenlegi csatornából lesznek kiköltöztetve a ladikok, amelyek ezentúl hátul kapnak egy egységes és kibővített helyet és amelyek a maguk kibővített ötszázas kikötői állásával beletartozik az említett ezres számba.
Látványterv a Fertő tó magyar szakaszának megújításáról / cyberpres.hu archívum
Ha összességében nézzük ezt a kiemelt projektet akkor bizony sok olyan dolog van, amely valóban azt a célt szolgálja, hogy a Fertő tó magyar strandszakasza utolérje a XXI. század kívánalmait és bizony igazán szükségszerűek is, hiszen nagyon le van/volt amortizálva a terület és végre erre felfigyelt a kormány is és belevágott ebbe a gigantikus beruházásba.
Ami azonban továbbra is érthetetlen, hogy miért nem lehet olyan kérdésekben tiszta vizet önteni a pohárba, amelyek előbb-utóbb amúgy is kiderülnek, mint például az, hogy mi lesz a cölöpházak sorsa vagy éppen miért szükségszerű egy közel 12 méter magas négycsillagos szálloda ebbe az öbölbe és vajon ez kinek az érdekét szolgálja. De ami talán a legtöbb embert érdekli, hogy mennyibe fog kerülni egy átlag magyar családnak egy strandolás a jövőben a magyar oldalon, amikor az osztrák részen – például Fertőmeggyesen – ezt nagyon kedvező összegből megtehetik, nagyon szuper körülmények között. Úgy is kérdezhetnénk, hogy ez az épülő frankó strand a térségben élők pénztárcához lesz igazítva, vagy leginkább a turizmus által idevonzott pénzesebb réteg kikapcsolódását fogja szolgálni?
A cölöpházakat sorsa sokakat érdekel! / fotó: cyberpress.hu archívum – leczovics zsolt
Nos, mindenki döntse el maga, hogy ezekre a kérdésekre mi lehet a válasz és egyben azt is, hogy a fejlesztés a térségben élőknek jó lesz avagy sem, ami azonban biztos, amennyiben egy hivatalos személy megnyilvánulna az említett kényesebbnek tűnő kérdésekkel kapcsolatban, sokkal tisztábban látnánk és nem a lassan szörfözésre alkalmas gigahullámok mennyisége növekedne a közösségi és a reális világ mindennapjaiban. A kérdések továbbra is a víztükör felszínén, a válaszok pedig még a mélyben pihennek. Jó lenne végre egy nyugodt tenger …
- Mindenki ezt találgatja: hol lesz A mi kis falunk új Pajkaszege? 🌄🏘️🌾
- Ma is tart még a Soproni Borünnep, 20 órakor a Hooligans zenél majd 🎤🎸🎶 Még több fotó a vasárnapi hangulatról itt 👉…
- Sopron szombat este – Soproni Borünnep! 🍷✨ Ma is jó programokkal várnak ránk!
- Portálunknak nyilatkozott az Exatlon sztárja ⭐💪
- A tünetek pokoli kínokat okozhatnak, de van tuti megoldás? Cikkünkből kiderül 👉 https://buff.ly/JjNbena
- #hongrie🇭🇺 #budapest #pécs #debrecen #sopron
- Rax 🏔️ Soprontól 1,5 óra alatt lehet eljutni ide. A túra a Preiner Gscheid parkolóból indul és 1050 méteres szintemelkedést kell leküzdeni a Heukuppe 2007 méteres csúcsáig. Annak, aki nem szokott túrázni, vagy kisgyerekekkel szeretne feljutni a fennsíkra: Hirschwang településről indul felvonó, amellyel 8 perc alatt lehet feljutni 1500 méteres magasságra. 💶Felnőtt jegy: 29,50€ 💶Gyermek jegy: 14,50€ #rax #heukuppe #alpen #alps #climbing
- Ezer köszönet, Sopron, fantasztikusak voltatok! ❤️🙏 #deltakoncert #deltazenekar
- #sopron
- Ünnepi nyitvatartás‼️🔥❤️ #győr #sopron #zalaegerszeg #parfüm #illat
- Így lesz idén is DÚS a kerted Végre megérkezett a jó idő Sopronba, így eljött az ideje a fásszárú évelők alapos visszavá…
- Régmúlt kirakata, Amélie módra
- Télen is kényelmesen!
- Így szaporítsd a macskamentát TŐOSZTÁSSAL#ritakertje A hatalmasra nőtt macskamenta visszanyírása után, a fagyok múltával…
- Boldog születésnapot! Rezső a Konok Úr holnap lesz 11 éves. Boldog születésnapot kiskutyám!! #ritakertje #rezső #puli
- Látogatás SZOMORÚ MIKLÓSNÁL: ennyit tanulhatsz egyetlen kertlátogatás alatt
- Osztrák azbesztes zúzottkő Sopronban: miért veszélyes, hogyan kerülhetett ide, és mikor szabadul fel?
- Pár nappal ezelőtt megosztottam veletek egy általam készített vadvirág koszorút.🌼🌸💮 Akkor még nem árultam el, kinek s…
- Mestereink: Villás Béla
- Akikre büszkék vagyunk – soproni kamupártok jelöltjei
- Mediterrano Étterem – Sopron
- Rendbontás a REAC-Győr meccs után
- 🏛️ Az ICOMOS-kitüntetésben és Építészeti Nívódíjban is részesült Múzeumnegyedben a múlt varázslata és a modernitás élmé…
- Megnyílt a Zsira és Lutzmannsburg közötti határátkelő az ingázók számára
- Szerda Este – A hét témája – vendég: Opra Annamária– 2025.06.11. – SopronTV
- Bloggerek napja – Blog Action Day
- A cél a győzelem volt (MEFOB)
- Jön a KOTON Sopronba!
